Moc przyłączeniowa i moc umowna aspekty

Dla odbiorcy istotne są dwa rodzaje mocy, które powinien uwzględniać w swoich realizacjach inwestorskich.
1.Moc przyłączeniowa; to głównie moc deklarowana w zakładzie energetycznym w celu
budowy odpowiedniej sieci zasilającej do przyłącza abonenckiego. Aby można było w szerokim zakresie zamawiać moc umowną musimy mieć odpowiednie średnice kabli.
Dla przeciętnego gospodarstwa ta moc w przyłączu jednofazowym to około 5kW a trójfazowego 17kW ; daje to możliwość zabudowy zabezpieczenia przedlicznikowego w wysokości 25A. Takie wartość zabezpieczenia typu topikowego pozwala na sensowne ustawienie selektywne wyłączników nadprądowych bez konieczności stosowania drogich wyłączników selektywnych. Natomiast jeżeli myślimy o znacznym poborze mocy np. do celów ogrzewania to ta moc powinna oscylować w granicach 40kW.
2.Moc umowna; Jest to moc zmienna w zależności od potrzeb odbiorcy. Czyli np. raz w roku po dokonaniu bilansu mocy pobranej i wielkości prognozowanej jaka będzie nam potrzebna możemy u dostawcy energii zamówić taką moc jak nas interesuje aby nie płacić niepotrzebnych kosztów dystrybucji. Wielkość mocy umownej możemy regulować tylko w zakresie od zera do maksymalnej wielkości przyłączeniowej.
3.Zmiana mocy umownej powyżej mocy przyłączeniowej jest zwykle związane z kosztami przebudowy układu zasilania (rozbudowy sieci po stronie energetyki) oraz musimy się uzbroić w cierpliwość bo energetyka często rozbudowę sieci projektuje z poślizgiem 1 roku.
 

Przyłącze docelowe ostateczne

Skrzynka przyłącza napowietrznego SP260

Ostateczne przyłącze energetyczne budyjemy na podstawie warunków Zakładu Energetycznego składając wniosek (Katowice ul. Widok 19). Wnosimy opłatę za przyłącze zależną od wielkości mocy przyłączeniowej.

Zawieramy umowę z wybranym dostawcą energii na dostarczanie energii (dla indywidualnych odbiorców). Tutaj ustalamy wielkośc mocy na dany rok; sposoby rozliczania. 

Przyłącze energetyczne może być realizowane jako napowietrzne ; przewodami gołymi do konsoli na elewacji budynku lub coraz częściej przewodami izolowanymi samonośnymi przez (odciąg) do zacisków na elewacji budynku i skrzynki licznikowej , także umieszczonej na elewacji budynku. Jeżeli inwestor nie chce takich elementów na elewacji, można zastosować  przyłącze z lini napowietrznej, za pomocą skrzynki SP260 umieszczonej na słupie a do budynku kabel poprowadzić w ziemi.

Obecnie głównie stosuje się przyłącza kablowe ziemne od licznika w złączu pomiarowym ZK do rozdzielki w budynku.

Na tym etapie należy ustalić ostatecznie jaka będzie instalacja budowana w budynku (na podstawie oryginalnego projektu czy będzie stosowana adaptacja).

- ile obwodów  gniazdek , oświetlenia

- wielkość i typ rozdzielnicy zabezpieczenie zwarciowe i przeciążeniowe np selektywne.

- poziom ochrony i automatyki: różnicówkiochronniki, przekaźniki itp.

- typ i rodzaj stosowanych przewodów, sposób układania (w rurach, podtynkowo, wtynkowo).

- ustalić ewentualnie sposób tynkowania; kto bruzduje, mocuje puszki.

 

Przyłącze budowlane

Skrzynka przyłącza kablowego

Przyłącze budowlane jest to tymczasowa instalacja na czas budowy - rozliczana w taryfie przemysłowej "C" dla Tychów  (TAURON)

Wykonywana jest na podstawie warunkow określonych przez odpowiedni Zakład Energetyczny dla Tychów wniosek składamy (Katowice ul. Widok 19).

Przed ustaleniem z Zakładem Energetycznym warunków przyłączenia i umawy na dostarczanie energii elektrycznej należy:

- ustalic typ zasilania jedno lub trzy fazowy

- przeanalizować jake może być docelowe zapotrzebowanie na energię elektryczną ; nie mylic z mocą umowną

- okreslić sposób prowadzenia kabli zasilających przyłącza budowlanego i ostatecznego.

- ustalić z wykonawcami zapotrzebowanie mocy , rodzaje przyłączenia, gniazdka , miejsca lokalizacji.

Przyłącze może być realizowane jako kablowe z przyłącza kablowego lub napowietrzne z sieci napowietrznej.

Po wykonaniu instalacji z oświadczeniem elektryka i schematem jednokreskowym udajemy sie do Zakładu Energetycznego celem dopełnienia formalności.

Na tym etapie powinno się też ustalić na podstawie badań geologicznych miejsca lokalizacji uziemienia lub ewentualnych przewodów odprowadzających instalacji odgromowej (strefa wód gruntowych).

Teren Tychów jest nieznacznie narażony na wyładowania atmosferyczne lecz  ochrona jest wskazana i konieczna jeżeli w obiekcie będzie prowadzona działalność np (przedszkole). W tym momencie należy zdementować pogląd, że instalacja ściąga wyładowania; INSTALACJA ODGROMOWA MA ZA ZADANIE BEZPIECZNE ODPROWADZENIE ŁADUNKU jeżeli budynek znajdzie się na trasie wyładowania.

 

Elektryk Tychy

 
Telefon : 664 34 36 34
E-mail : elektryk@elektryk.tychy.pl
 

Dane firmy

 
Innowacja Usługi Handel Dudys Kazimierz
​​​​
43-100 Tychy, ul. Przemysłowa 13/82
NIP : 646 107 14 61
REGON : 278204767


 

Szybka wiadomość