Moc przyłączeniowa i moc umowna aspekty
Dla odbiorcy istotne są dwa rodzaje mocy, które powinien uwzględniać w swoich realizacjach inwestorskich.
1.Moc przyłączeniowa; to głównie moc deklarowana w zakładzie energetycznym w celu
budowy odpowiedniej sieci zasilającej do przyłącza abonenckiego. Aby można było w szerokim zakresie zamawiać moc umowną musimy mieć odpowiednie średnice kabli.
Dla przeciętnego gospodarstwa ta moc w przyłączu jednofazowym to około 5kW a trójfazowego 17kW ; daje to możliwość zabudowy zabezpieczenia przedlicznikowego w wysokości 25A. Takie wartość zabezpieczenia typu topikowego pozwala na sensowne ustawienie selektywne wyłączników nadprądowych bez konieczności stosowania drogich wyłączników selektywnych. Natomiast jeżeli myślimy o znacznym poborze mocy np. do celów ogrzewania to ta moc powinna oscylować w granicach 40kW.
2.Moc umowna; Jest to moc zmienna w zależności od potrzeb odbiorcy. Czyli np. raz w roku po dokonaniu bilansu mocy pobranej i wielkości prognozowanej jaka będzie nam potrzebna możemy u dostawcy energii zamówić taką moc jak nas interesuje aby nie płacić niepotrzebnych kosztów dystrybucji. Wielkość mocy umownej możemy regulować tylko w zakresie od zera do maksymalnej wielkości przyłączeniowej.
3.Zmiana mocy umownej powyżej mocy przyłączeniowej jest zwykle związane z kosztami przebudowy układu zasilania (rozbudowy sieci po stronie energetyki) oraz musimy się uzbroić w cierpliwość bo energetyka często rozbudowę sieci projektuje z poślizgiem 1 roku.